E-Kitap John Berger Domuz Toprak Pdf

'E-Book Download - E-Kitap İndir' forumunda trturkuaz tarafından 19 Mart 2017 tarihinde açılan konu

 1. trturkuaz Erkek Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2015
  Mesaj:
  3,974
  Alınan Beğeniler:
  294
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  [​IMG]
  John Berger Domuz Toprak Pdf E-kitap indir


  "Onların Emeklerine" üçlemesinin ilk kitabı olan Domuz Toprak, John Berger'ın edebiyat dünyasında kazanacağı saygınlığın habercisi niteliğinde bir başyapıt.

  Berger Domuz Toprak'ta, Fransız Alpleri'ndeki bir köyün ilk bakışta klostrofobik görünen gerçekliğini, köy yaşamının yürek parçalayıcı ve neşe verici, tatsız ve eğlenceli yönlerini içeren bir folklorik zenginlik sunuyor. Köylülüğün kayboluşu tartışmasının gündemde olduğu yıllarda yazılan Domuz Toprak, yeni dünyanın "yükselen değerleri"ne alternatif bir duyarlılığı temsil ederken, Berger yarattığı "Cocadrille" tipi ile edebiyat tarihinin karakter galerisine unutulmaz bir katkı yapıyor. Domuz Toprak, köylülüğün kayboluşuna hayıflanmak yerine kent ve köy hayatının yapıcı bir sentezine varmak isteyenler için başucu eseri.

  "Berger, köy hayatına hem uzaktan hem de yakından bakan, köy hayatının hem parçası hem de tanığı olan bir detay ve gözlem ustası."
  -Frank Kermode-
  (Tanıtım Bülteninden)

  "Domuz Toprak", John Berger'in edebiyat dünyasında bugün tuttuğu yeri alacağını ilk müjdeleyen eserlerinden biri. Her şeyden önce, meraklısı için tadına doyulmaz bir hikâye kitabı olan "Domuz Toprak", bu özelliğini öncelikle Berger'in burada yarattığı "Cocadrille" tipine borçlu. Cocadrille, edebiyat tarihinin karakterler galerisine unutulmaz bir tip olarak katılıyor. Elinizdeki kitap. Berger'in "Into Their Labour" başlığı altında toplanan üçlemesinin bir parçası. Üçlemeyi oluşturan öbür eserleri, İletişim Yayınları arasında Taciser Belge ve Murat Belge'nin çevirileriyle yayımlanan Bir Zamanlar Europa'da (hikâyeler) ve Leylak ve Bayark (roman).

  Üçlemenin zemini olarak adlandırılabilecek sorun, bir "insan türü" olarak köylülüğün ortadan kalkışı. Berger bu gelişmeyi bir yönüyle kaçınılmaz buluyor. Ama bu varoluş tarzının özgün bir kültürel çeşitlilik olarak yaşadığımız hayata eklemelenmeyişine, bunun yerine "kayboluşuna" da hayıflanıyor. Bu bakış açısı ya da "hissiyat" içinde, Domuz Toprak'ta henüz köyünde yaşayan köylüyü, Bir Zamanlar Europa'da kitabını oluşturan hikâyelerde kente geçiş sürecini, Leylak ve Bayrak'ta ise kente yerleşen köylüyü anlatıyor.

  Eserine egemen olan hüzün duygusu ile sonsözde "köylülüğün dünyadan silinmesi" konusunda giriştiği açık tartışma, sanırız kitabın okurda uyandıracağı heyecanını artıracaktır. Berger hiç kimsenin başkalarından daha zorlu hayat şartlarına mahkum edilemeyeceğini belirtiyor. Domuz Toprak'ta ayrıca, son on yılda bütün Batı dünyasında değişen, "yükselen" değerler hakkında Berger'in önsezisini ve bunlara direnişini bulacak, "sevginin yazarı" nın cömert sıcaklığının, zekâsının, coşkusunun, ironisinin tadına varacaksınız.


  Sayfa Sayısı: 242
  Baskı Yılı: 1998
  Yayınevi: İletişim Yayıncılık
  Kitabın Türü:Roman, Hikaye (Öykü), Edebiyat

  [​IMG]
  Linkleri Görebilmek İçin Forumumu'za Üye olmalısınız.
   

Bu Sayfayı Paylaş