• Hiç bir zaman "ben onu çok iyi tanıyorum" dememek lazım. Her insan yanıltır. - AZE

Selam Vermek ve Önemi

Lâyezal

HepYek
Katılım
9 Nis 2020
Mesajlar
1,474
Tepkime puanı
394
Puanları
83
Konum
Araf
Cinsiyet
MesewP
Futbol
iJMIqv
Burç
Balık
Meslek
Kronik İşsiz

Reputation:

Selam Vermek ve Önemi
SELAMIN ÖNEMİ
Selam olsun Mutlulukkenti Ailesine

selam.png


Bizim herhangi bir insana verdiğimiz selam ona karşı bizde olan sevgi ve değer göstergesidir.
Selamlaşmak, peygamber efendimizin de sünnetidir. Bu nedenle selamlaşmanın önemi büyüktür.

Selamlaşmanın muhabbetti başlattığını ve kalpleri köreltmediğini söylemeliyim. Efendimiz, selamla ilgili “
Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız” diyerek onun önemini vurgulamıştır.

Bilindiği gibi dinimizde selam vermek sünnet; başkasının verdiği selamı almak ise farzdır. Sünnet ve tavsiye niteliğinde olan bazı selam ifadeleri vardır. Ancak asıl mühim olan hangi ifadelerin kullanıldığı değil; kullanılan ifadelerin insanları memnun edip etmediğidir. Selamın en güzeli, şüphesiz ki hal hatırın sorulduğu, kısa da olsa muhabbet edildiği selamdır. Günümüzde insanlar yozlaşmaya başlamış aynı ev içinde bile selam verilmiyor veya aynı mahallede yaşayıp yıllarca her gün selamlaşıp da iki çift laf etmeyen, birbirinin halini hatırını sormayan insanlar bulunmakta. Bu şekilde bir selam, samimiyetsiz, kuru bir selamdan başka bir şey değildir.

Selamlaşmanın bir amacı da insanların halini hatırını sıkıntılarını sormak onların varsa derdi ile dertlenmek ve onlara yardımcı olmaya çalışmaktır. Yoksa sokakta herhangi bir insana kuru selam versek de olur. Önemli olan çevredeki insanlarla iletişim ve sohbet halinde olmak gerek. Müslüman kardeşinin derdi ile dertlenendir. Birine karşı küs veya öfkeli de olsak, bize selam verdiği zaman mutlaka selamı almalıyız. İnsanlar selamı dil ucu ile değil, kalbinden vermeli ve mimikleri ile karşıdaki kişiyi sevdiğini hissettirmelidir.


En büyük eksikliğimiz istemsiz olarak selam vermek mimiklerde bunu farklı şekilde ifade etmek karşı tarafa farklı anlamlar algılaması iletişimsizliğe yol açıyor. İnsanlara güler yüzle yaklaşmak gerek. Aynı odada bulunduğun insanlarla iletişim içinde olmayan insan ailesi ve çevresi ile nasıl iletişim kurabilir. Değerlerimize sahip çıkmalı ve peygamberimizin dediği gibi selamlaşmayı arttırmalıyız. Peygamberimiz selam vurgulayarak “
Aleyke’s-selâm deme; çünkü aleyke’s-selâm ölülere verilen selâmdır” diyerek selamın bu kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu unutmamalıyız.

İnsanlarla iletişim olmak ve selamı yaymak ümidiyle;

Selamün Aleyküm.
 

Benzer konular

Üst Alt