• ✿“Bütün müzikler susar, renkler ölür. Bir sen kalırsın yalnızlığım da...”✿
  -H. Hüseyin Korkmazgil-

 • "4 ayağı ile yere basanlar, 2 kanadı ile uçanlar toprağa kök salanları da ben yarattım. Onların da hisleri duyguları var. Korumasını size bıraktım."
  - En am süresi 38. ayet -
  Bu site; Hayvan hakları savunucusu ve hayvan dostudur.

Üçüncü Parti Android Mağazası Kullanan 20 Milyon Kişinin Bilgileri Paylaşıldı (1 Viewer)

By_YaNLiZ

Kemal'im
Yönetici
10 Nis 2020
944
115
43
İstanbul
mutlulukkenti.com
Üçüncü Parti Android Mağazası Kullanan 20 Milyon Kişinin Bilgileri Paylaşıldı


Android uygulama mağazalarından biri olan Aptoide'nin kullanıcı bilgileri bir hacker tarafından çalındı. Çalınan bilgilerden yaklaşık 20 milyonu bir hacker forumunda paylaşıldı. Aptoide'e kısa süreliğine giriş yapılamayacak.

Android kullanıcılarının resmi Google Play Store'da yaklaşık 3 milyon uygulamaya erişimi bulunuyor. Google Play Store dışında en bilinen uygulama mağazalarıysa üreticiler tarafından oluşturulan Samsung Galaxy Store ve Huawei AppGallery olarak biliniyor. Son olarak telefonda yüklü şekilde gelmeyen veya Google tarafından kullanılmayan üçüncü parti uygulama mağazaları bulunuyor.
Bu tarz üçüncü parti mağazalar arasında en büyük olanysa 150 milyonu aşkın kullanıcı ve yaklaşık 1 milyon uygulama ile Aptoide uygulaması. Bir hacker, Aptoide uygulama mağazasını kullanan 39 milyon kişinin bilgilerini ele geçirerek 20 milyonunu giriş e-postası ve şifreleriyle birlikte popüler bir hacker forumunda paylaştı.Aptoide 2011 yılında kuruldu ve kısa sürede çok fazla kullanıcıya ulaştı. Bunun nedeniyse uygulamanın, her kullanıcının mağazasını ayrı ayrı yönetmesine dayanan merkezsiz uygulama mağazası olması diyebiliriz. Bu kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Aptoide uygulaması, açık kaynak şeklinde bir keşif platformu olarak tanınıyor. Siber güvenlik uzmanları ise gelebilecek tehlikelere karşı Aptoide gibi üçüncü parti uygulama mağazalarının kullanımını önermiyor.

Aptoide ise uzmanların böyle demesine rağmen sürekli ne kadar güvenli olduğunu vurguluyor. Hatta uygulama açıklamasında, "Tüm uygulamalar virüslere karşı taranmıştır ve biz Android cihazının güvende olmasını sağlamak için ekstra güvenlik testleri uygularız" şeklinde bir ifade bulunuyor. Bunlarla birlikte, Aptoide'in ana sayfasında "Son çalışmalar Aptoide'nin en güvenli Android mağazası olduğunu kanıtlıyor" şeklinde de bir yazı bulunmasına rağmen bu çalışmalar hakkında bir bilgi bulunmuyor.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Üyeler: 0, Misafirler: 1)

Mutlulukkenti’ni Nasıl Buluyorsunuz?

 • Çok Güzel

  Kullanılan: 7 77.8%
 • Güzel

  Kullanılan: 2 22.2%
 • İyi

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Kötü

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Çok kötü

  Kullanılan: 0 0.0%